Viscerálna
manipulácia
Viscerálna manipulácia (masáž) je terapeutická technika, ktorá sa využíva pri práci s vnútornými orgánmi tela a ich spojeniami. Autorom metódy Viscerálna manipulácia je Jean-Pierre Barral, uznávaný francúzsky osteopat a fyzioterapeut, zakladateľ Barrel Institute vo Francúzku.
Základnou myšlienkou viscerálnej masáže je predpoklad, že existuje vzájomný vzťah štruktúry a funkcie medzi vnútornými orgánmi.
Viscerálna masáž pomáha pri funkčnej a štrukturálnej nerovnováhe v celom tele, vrátane muskuloskeletálnej, vaskulárnej, nervovej, urogenitálnej, respiračnej, tráviacej a lymfatickej dysfunkcie.
Mobilizujeme fascie v okolí vnútorných orgánov. Pri viscerálnej masáži zisťujeme a liečime dynamiku pohybu a zavesenia orgánov, membránam, fascií a väzív.
Viscerálna masáž je chýbajúcim článkom pri chronických ortopedických dysfunkciách, ktoré nereagovali na štandardné rehabilitačné protokoly. Viscerálna masáž zvyšuje proprioceptívnu komunikáciu v tele, čím revitalizuje človeka a zmierňuje symptómy bolesti, dysfunkcie a zlého držania tela.
Napätie v spojivovom tkanive vnútorností môže vzniknúť dôsledkom chirurgických jaziev, zrastov, choroby, držania tela alebo poranenia. Vzorce napätia sa vytvárajú cez fasciálnu sieť hlboko v tele a vytvárajú kaskádu účinkov ďaleko od ich zdrojov, ktoré naše telo musí kompenzovať.
Ako to funguje?
Technika viscerálnej masáže je zameraná hlavne na fascie, ktoré obklopujú vnútorne orgány. Fyzioterapeutka vykonáva jemné, šetrné a pomalé, presne určené pohyby v oblasti brucha a bránice. Pracuje sa na tkanivách, ktoré sú uložené v hĺbke. Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú efekt tejto metódy.
Pohyby terapeuta sú cielené na konkrétne väzy a svaly vnútorných orgánov. Pomocou techník viscerálnej terapie sa odstraňujú blokády, fixácie alebo adhézie, zlepšuje sa nevyhnutný pohyb vnútorných orgánov, čím prichádza k celkovej úprave zdravotného stavu.
Viscerálna manipulácia je zameraná priamo na bolestivé miesto, alebo na danú oblasť dysfunkcie. Preto aby orgány mohli normálne fungovať potrebujú správnu mobilitu a motilitu.
Mobilita nám hovorí o pohybe orgánu a okolitých tkanív voči sebe navzájom a schopnosti adaptácie orgánu na okolité tlakové sily alebo stresové vplyvy.
Motilita je aktívna pohyblivosť vnútorných orgánov, ktorá je podmienená prenatálnym vývojom.
Celé telo je prepojené
Poruchy orgánov sa môžu prejaviť aj na vzdialenejších miestach od primárneho problému ako napríklad v bolesť ramena z poruchy funkcie pečene. Porucha funkcie čreva vedie k dysfunkcií statiky chrbtice. Pri tomto druhu terapie je dôležité mať anatomické znalosti ľudského tela a palpačné schopnosti.
Je dokázané, že približne 30 percent porúch pohybového aparátu má súvis s poruchou funkcie určitého vnútorného orgánu. Orgány tiež výrazne ovplyvňujú psychický stav pacienta.
Kedy sa objednať na viscerálnu masáž?
Pri gynekologických ťažkostiach ako:
- odstránenie napätia po operáciách
- urologické problémy
- bolestivý pohlavný styk
- bolestivá menštruácia
- funkčná neplodnosť
- opakované potraty
- endometrióza, myómy, a pod.
- bolesti v oblasti podbruška
- zvýšené napätie tela
Ďalšie problémy ako:
- Crohnova choroba
- chirurgické jazvy
- následky pôsobenia zrastov
- následky pôsobenia poranení
- držanie tela
- štrukturálne poranenia
- nezistené problémy chrbtice
- chronické zdravotné problémy
Viscerálnu masáž nie je vhodné absolvovať počas menštruácie.